Banket - catering Pelhřimov

Banket – Catering Pelhřimov

Společenská akce, organizovaná při významné události, s velkou hostinou s tabulí.

Jídlo se podává vzorovým slavnostním způsobem. Slavností tabule se pořádá u stolů, které jsou sestaveny do různých tvarů. Samozřejmě i výzdoba odráží účel hostiny, slavnostní tištěné jídelní lístky informují o podávaných pokrmech a nápojích. Při banketu obvykle obsahují i jméno pořadatele (hostitele), účel pořádání hostiny a datum a místo konání. Nedílnou součástí tabule jsou jmenovky, malé obdélníkové kartičky se jmény jednotlivých hostů, které slouží k rychlé orientaci a dodržování zasedacího pořádku. Na jmenovku patří pouze jméno a příjmení a akademický titul.

Zasedací pořádek u stolu má být předem určen. Čestné místo v čele je vyhrazeno nejvýznamnějšímu hostu, naproti sedí hostitel. Místa dam a pánů se střídají, manželé by neměli sedět vedle sebe. Smíme hovořit pouze se svými sousedy, přes stůl je to možné jedině tehdy, osloví-li nás významná osoba. Přípitky zahajuje hostitel. Je-li přípitek adresován konkrétnímu hostu (obvykle nejvýznamnějšímu), host přípitek opětuje.

Pořadí jídel a napojuje pevně určeno, obsluhují číšníci. Klasické menu se obvykle skládá z předkrmu, polévky, dvou masitých jídel s přílohou servírovaných po sobě (host si mezi nimi nevybírá), moučníků, sýrů, ovoce a kávy. Aperitiv se podává ještě před zasednutím ke stolu. Kouřit je dovoleno až při kávě. S obsluhujícím personálem zásadně nehovoříme.

U banketu má být pořadí jídel, nápojů i péče o hosta natolik promyšleno, že jakákoli domluva s personálem by mohla být pokládána za nepřímou výtku hostiteli.

Banket má svá pravidla při servírování pokrmů:

Studený předkrm by měl být jednoduše upravený, aby ho číšník se servírovaného plata nabral najednou. Nanejvýš na dva pokusy. Polévka se podává v nádobě zvaná terina. Personál si ji podkládá ubrouskem a talířkem . Při servírování ji nepokládá na stůl, ale jen se co nejblíže přiblíží k talíři a opatrně nalévá přiměřené množství.. Pokrmy s teplými přílohami servíruje až tříčlenný personál. První číšník předkládá maso, druhý přílohu a třetí pokrm doplní omáčkou nebo šťávou. Často, ale bývají omáčníky s naběračkami založeny na stole a hosté se obsluhují sami. Salát nebo kompot můžeme být hostům servírován před podáváním jídla. Stejně jako pečivo, které by mělo být zakryto plátěným ubrouskem. Pečivo se může v průběhu konzumace jídla doplňovat. Ovocné a zmrzlinové poháry a ostatní připravené dezerty se mohou servírovat přímo na miskách či dezertních talířcích formou klasické restaurační obsluhy. Před servírováním dezertů personál odklízí pečivo. Káva se předkládá ke konci menu na sůl bez podkladového klubového talíře a čerstvě očištěný stůl.

Servírování nápojů v rámci banketu:

I u servírování nápojů se dbá na zažité rituály. Aperitivy, které se podávají u stolu přinášíme nalité na prostřených platech a podáváme zprava. Po dohodě s hostitelem je možné aperitivy nalévat, především vermuty, do předem založených sklenic s plátkem citronu. Je pravidlem, že všechny nápoje podáváme před servisem samotného chodu, ke kterému jsou nápoje určeny, tak abychom hosty nerušili v konzumaci. Lahvové víno se přináší otevřené a nalévá se bez degustace do 2/3 sklenice. K servírování dobře vychlazeného šumivého vína si většinou personál vypomáhá příručním stolkem. Jedna láhev většinou vyjde na 7 až 8 lidí. Hostina končí podle pokynů hostitele. Hostitel se s hosty loučí osobně u východu z místnosti. Je také zvykem, že personál při těchto významných akcích tvoří špalír jak na začátku, tak na konci hostiny. Účet by hostitel měl dostávat ve vhodný okamžik a pokaždé mimo slavnostní tabuli.

Zdroj: chovani.eu